מאמרים בדף הבית
 
  •  
    רוצים להתייעץ איתנו?
    מלאו את הפרטים הבאים, ואנו נתאם איתכם פגישה אישית.
שם:
טלפון:
דוא"ל:
בחן את עצמך - האם יש לי משכנתא טובה ?

המשכנתא שלקחנו לפני שנתיים -שלוש או 6 שנים כבר הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו.

בכל ראשון עשירי או 15 לחודש מגיע החיוב החודשי של המשכנתא ואיתו ההנחה ששוב נפרד מסכום מכובד עד הפעם הבאה. בעלי המשכנתא כבר מזמן שכחו איזו ריבית יש להם לאחר שנלחמו כמו אריות רעבים לקבל את הריבית הנמוכה ביותר שניתן לקבל , ואם במקרה זוכרים מה גובה הריבית לבטח לא זוכרים באיזו מסלול לקחתם אותה.

מידי שנה בחודש מאי שולח הבנק למשכנתאות בו נטלתם את המשכנתא דו"ח שנתי לשנה החולפת. בדו"ח זה מציינים האם עמדתם בכל תשלומי המשכנתא , האם היו פיגורים , מהי יתרת המשכנתא לסוף השנה , כמה שנים נותרו , ריביות , ביטוחים ועוד.

קבלת הדו"ח השנתי מהווה הזדמנות טובה לבחון את המשכנתא. בנקים למשכנתאות לא מוציאים מבצעי הצטרפות או מעבר כמו הוט ויס , או כמו ספקיות האינטרנט. מרגע  נטילת המשכנתא האחריות לטיבה היא על הלקוח בלבד ! נכון , מידי פעם תפורסם העיתונות הכלכלית שהריבית עלתה או ירדה , שפר או גאות בתחום ועוד. קיבלתם כבר את הדו"ח ? בדקו את המשכנתא. אז איך נבדוק ?

הנה מספר נקודות שיכולות להדליק נורות אדומות לבעלי המשכנתא.

1. בכמה ירדה היתרה בין השנים ? בהנחה שזוג משלם כ 3,500 ש"ח לחודש ,והירידה ביתרה לסילוק בין השנים הינה פחות מ 10,000- 15,000 ₪ צריכה להידלק נורה אדומה.  3,500 לחודש כפול 12 חודשים אומר ששילמתם במהלך השנה 42,000 ₪ , בהנחה שלפחות חצי מהתשלום הינו ריבית משמעות הדבר ש 21,000 ₪ שולמו לקרן , במידה וחלק מהמשכנתא צמודה למדד ישנה תוספת מדדית של כ 8,000 ₪ בממוצע. מצב זה מחייב בדיקה.

2.לעיתים רבות המשכנתא נלקחת בתצורת בוליט או בלון (משמעות הדבר תשלומי ריבית בלבד). תצורה זו מאד נוחה מבחינת החזר חודשי שכן מחזירים רק ריבית. הנוחיות הזו גורמת לא פעם לאנשים להשאר באזור הנוחות. בנקים רבים למשכנתאות אפשרו לקחת הלוואות מסוג זה ל 10 שנים , לא פעם הגיע לקוחת לסילוק משכנתא כעבור 7-8 שנים וראה שהוא עדיין חייב את מלוא הקרן או גרוע מזה יותר ממה שלקח ! במקרים אחרים עברו 10 שנים והלקוח נדרש לשלם בהוראת הקבע האחרונה את מלוא הקרן ללא ידיעתו ! קיבלתם  את הדו"ח השנתי , קראו אות , עברו על הנתונים ועל אופי ההלוואה.

3. לאורך השנים ניתן היה לעשות ביטוח חיים ונכס בבנק או אצל סוכן פרטי. לא פעם אנשים מסיבותיהם עשו בבנק ומיד לאחר מכן העבירו את הביטוח לסוכן הפרטי. לרוב הם לא בחנו שהבנק אכן הפסיק את חיובי הביטוח. במידה ואתם משלמים ביטוח חיים ונכס למשכנתא אצל סוכן או בביטוחים הישירים - בדקו בדו"ח השנתי שאין חיוב נוסף בבנק , ההוצאה הכפולה עשויה להגיע לאלפי שקלים בשנה.

4. איך מחולקת המשכנתא ? אף פעם לאחר נטילת המשכנתא לא בחנו אותה שוב. כמה מסלולים או איזה מסלולים. ברוב המקרים משכנתא שמחולקת למסלול אחד שווה בחינה נוספת. משכנתא זו היא לא בהכרח לא טובה אלא שווה בחינה. כיום , מעבר להנחיות בנק ישראל , מקובל ורצוי לחלק את המשכנתא למספר אפיקים בהתאם לצרכי הלקוח.

 

קיבלתם את הדו"ח השנתי - השקיעו בו מספר דקות לפני שאתם מתייקים או זורקים לפח. יתכן ועיון קטן בדו"ח יגרום יגרום לכם למחזר את המשכנתא וחסוך אלפי שקלים, גם בדיקה ובחינה ע"י איש מקצוע אשר בסיומה תגיעו למסקנה שהמשכנתא שלכם טובה מאד ומתאימה לצרכיכם הינה חיונית. הפכו את חודש מאי לחודש בחינת המשכנתא - בהצלחה.

הצג הכל